Podwójne Akordy – Jak Zagrać Taki Akord?

Gdy pytają mnie moi subskrybenci, o ten rodzaj akordu, często nazywają je podwójnymi akordami. Z bardziej muzyczno-teoretycznego punktu widzenia są to akordy z tercją w basie, akordy z kwintą czystą w basie – te najczęściej występują. Jednak nie zawsze.

Po co są akordy z innym dźwiękiem w basie?

Bardzo często w piosenkach możesz usłyszeć, „rozejście” się basu z resztą zespołu w niektórych akordach. Niestety usłyszą to przede wszystkim basiści 😀 i osoby, które słyszą bas. Tak, niektórzy nie słyszą basu i nie chodzi tu o problemy ze słuchem, tylko po prostu niektórzy nie potrafią „wyłowić”  z piosenki linii basu.

A ma to jeden bardzo prosty cel – upiększyć, ubarwić piosenkę. Bardzo lubię takie akordy, czasem zdaje mi się, że ich nadużywam, grając na pianinie. Bo w tych akordach, nie chodzi tutaj jedynie o linię melodyczną gitary basowej grającej w zespole. Gdy grasz na pianinie to „basujesz” sobie sam lewą ręką i wtedy właśnie przydają sie często owe podwójne akordy. Nie oznacza to, że proste utwory zbudowane na dwóch tonicznych akordach nie mogą być świetne. Znanych je masę takich utworów, które zostały hitem.

Najczęstszym wymuszeniem pochodu basu, jest tercja od toniki utworu. Lecz bywają skomplikowane akordy, które nieco trudniej wytłumaczyć, dlaczego mają taki, a nie inny zapis w basie, jak np akordy zmniejszone, które są szczegółowo omówione w innym artykule: „Akordy Zmniejszone”>>>.
W dalszej części artykułu, pokaże Ci na jednym filmie jak w praktyce posługuje się takimi akordami na przykładzie znanych utworów, a na drugim filmie rozpiszę Ci wszystko na tablicy.

Dostęp do dalszej treści artykułu PREMIUM

na 30 dni 3 Sposób zapłaty: BLIK, przelewy, karty

Podaj swój e-mail, aby zakupić dostęp do treści

Sprawdź
Odblokuj dostępZapoznałem się z Regulaminem sklepu witryny akademiamuzykanta.pl>>>

AIOP Response

Zapisz się na Newsletter, Odbierz Prezenty

Powered by AIOP Response
  We respect your privacy
Przewiń do góry