Na Co Uważać Kupując Używany Akordeon? – Klawisze i guziki część 3
Wiele rzeczy składa się na komfort gry na akordeonie, a ten ma ich wiele. Poczynając od pasów nośnych, stanu miecha, kompresji, przechodząc przez nastrojenie dźwięków, a kończąc na sprawności klawiatury i guzików basowych. I o tych ostatnich dzisiaj będzie mowa.
Na Co Uważać Kupując Używany Akordeon? – Klawiatura
Musi być prosta i równa, to chyba każdy wie. Niektóre akordeony posiadają płytką klawiaturę, inne nieco głębszą a inne głęboką. Wybór głębokości klawiatury, zależy od preferencji grającego. Płytka klawiatura, zwana jest często szybką, czyli łatwiej na takiej grać szybkie pasaże, czy arpeggia.
Kupując używany akordeon, możesz natrafić niestety na zużytą klawiaturę, która nie będzie się nadawała do gry. Zużytą, albo co gorsze, źle naprawioną.
Do najczęstszych usterek klawiatur należy:
- zacinanie się klawiszy – po naciśnięciu klawisza, nie wraca do pierwotnej pozycji, albo wraca z utrudnieniem wydając przy tym dziwne dźwięki. Przyczyn może być więcej niż jedna. Albo będzie się ocierał klawisz o klawisz i trzeba wykonać regulację, albo na wspólnej oście/pręcie/drucie na którym są przymocowane klawisze, jest coś nie w porządku i także będą wymagały drogiej wizyty u fachowca
- klawisze mają różną głębokość, różny skok – czyli niektóre wciskają się płycej, inne głębiej.
Po nieprofesjonalnej regulacji głębokości klawiatury, podklejaniem pod klawisze grubszego podkładu filcowego, w krótkim czasie klawiatura będzie ponownie krzywa. Częściej używane klawisze zapadną się głębiej w stosunku do reszty. Nigdy przecież nie używasz wszystkich klawiszy równomiernie. A po takim zabiegu klawiatura będzie przypominać góry i doliny, a właściciela kosztowna naprawa. - klepanie klawiszy – pod klawiszami znajduje się pas filcu, który wycisza klawiaturę. Zużyta stara klawiatura będzie głośna podczas grania. Stary zniszczony filc nie będzie spełniał swojego zadania i klawisze będą po prostu stukały
- klawisze porysowane, przebarwione, połamane – jeżeli rysy nie są zbyt głębokie a przebarwienia klawiatury Ci nie przeszkadzają, można tak grać – tutaj zależy od Twojej estetyki. Często jednak któreś z klawiszy jest naprawiane, podklejane itp
Na Co Uważać Kupując Używany Akordeon? – Guziki Basowe
Guziki basowe, to bardziej skomplikowana sprawa. Do najczęstszych usterek, które musisz sprawdzić przed kupnem wypatrzonego akordeonu, należą:
- zacinanie się guzików – tu powodów jest kilka. Jedna z przyczyn dość błahych to po prostu brud, który się nakleił w otworze guzika.
Kolejną przyczyną może być zużycie, bądź powolne wyginanie się popychacza. Popychacze to druciki, które z biegiem lat i zużycia wyginają się i powodują klinowanie się guzika w otworze.
W niektórych akordeon, tych starszych, źle zaprojektowano materiały z których zrobiony jest mechanizm basowy. Ramki mechanizmu wykonano z miększego materiału, niż popychacze. Co w rezultacie powoduje po dłuższym czasie powstanie w ramce zadziorów i zacieranie się guzików basowych.
Czasem też zacinanie guzików basowych ma miejsce w ramce drewnianej, która jest wrażliwa na zmiany wilgotności. - wylatywanie guzików – guziki mogą odczepiać się od popychaczy, albo wylatywać razem z nimi. Dość trudno rozpoznać czy w obserwowanym przez Ciebie akordeonie, wszystko w tej kwestii będzie w porządku
- guziki wystają na różną wysokość – prawie wszyscy sprawdzają tylko klawiaturę melodyczną, rzadko bacząc na guziki. Sprawdzaj również równość guzików basowych. Różne wysokości będą świadczyły, albo nieprofesjonalnej naprawie, albo mocnym zużyciu mechanizmu basowego.
Na Co Uważać Kupując Używany Akordeon?
Zwracaj szczególną uwagę na mechanikę klawiatury oraz kondycję mechanizmu basowego. Sprawdzaj każdy klawisz i guzik na sucho, bez grania, samo naciskanie. Czy nie stuka, czy się nie zacina, czy nie wydaje dziwnych dźwięków, czy klawiatury są równe i lekko pracują.
Pozdrawiam
Jacko Muzykant
Jeżeli chcesz dostawać powiadomienia na e-maila, o nowych artykułach, podaj swój adres e-mail poniżej:
AKORDEONY
Tak, chcę otrzymywać newsletter – wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. Szanuję twoją prywatność, nie mam zamiaru rozsyłać spamu. Będę wysyłał do ciebie wiadomości dotyczące nowości na blogu oraz produktów i usług z blogiem związanych: poradników, kursów itp. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera |