/ AKORDEONY/ 0 comments

Strojenie Akordeonu czyli Na Co Uważać Kupując Używany Akordeon?

Nie wiem, czy każdy kto gra na akordeonie, zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda strojenie akordeonu. Czy wydaje Ci się, że podobnie jak nastrojenie gitary? A może nieco trudniej jak nastrojenie pianina? Jeżeli na dzień dzisiejszy tak myślisz, to jesteś w niezłym błędzie 😉
Za chwilę wyjaśnię o co chodzi ze strojeniem akordeonu, ale najpierw spójrz na poniższe zdjęcie:

strojenie akordeonu
strojenie akordeonu

Każda płytka stroikowa posiada 2 języczki stroikowe. Jeden widoczny na zdjęciu i drugi od wewnątrz (zaworek skórzany widoczny na zdjęciu zasłania właśnie ten drugi języczek, a ten języczek co widać, też ma zaworek z tyłu).

Strojnie dźwięków to operacja na samym języczku stroikowym. On jest odpowiedzialny za dźwięk i barwę akordeonu. Powietrze przepływające przez niego, wprawia go w drganie, a ten wydaje dźwięk.

Strojenie każdego dźwięku polega na ujmowaniu materiału z języczka. Odbiera się go, albo przy nicie (obniżenie dźwięku), albo po przeciwnej stronie nita (podwyższenie dźwięku). W zależności czy chcesz dźwięk obniżyć, czy podwyższyć.

Strojenie Akordeonu -Skrobanie/szlifowanie

Odejmowanie, jak to ładnie wyżej nazwałem, to nic innego jak skrobanie, albo szlifowanie języczków stroikowych. Inaczej, oddalanie się akordeonu od fabrycznego brzmienia. Każde strojenie zmienia barwę i tembr dźwięku.
Chyba już zdajesz sobie sprawę, że musi to zrobić fachowiec czeladnik w tej dziedzinie?

Jak pisałem w poprzednich artykułach>>> , niektórzy sprzedający to handlarze, którzy z kilku akordeonów składają jeden. Być może mają jakiś słuch, coś podszlifują, coś dostroją, ale każde strojenie nieodwracalnie zmienia barwę dźwięku. Można łatwo za dużo zeszlifować z jednej strony języczek, można przesadzić i co potem? Ano zeszlifować w drugiej strony.

Można jeszcze nastroić stronę melodyczną do kamertonu, a okaże się, że basy są nastrojone kilka Hz wyżej lub niżej i co wtedy? Basy będą nastrojone, strona melodyczna będzie nastrojona, ale razem będą fałszować.

Jeszcze inna sprawa, serwisant musi mieć pojęcie jak odstrajać niektóre chóry. To nie jest takie proste, że włączę sobie aplikację na telefonie stroik i dostroję dźwięki. Nawet najmniejsze akordeony mają 2 chóry. Chóry są w tych samych oktawach, są takie same, to po co dwa, żeby akordeon grał głośniej? i tak i nie…

Najmniejsze akordeony, jak wspomniałem posiadają dwa chóry w którym jeden jest nastrojony czysto według kamertonu, a drugi kilka centów odstrojony w górę. Kiedy grają dwa takie dwa chóry, mamy do czynienia z tremolem. To charakterystyczne brzmienie akordeonu, powoduje lekkie wibrowanie dźwięku. Można go uzyskać przy idealnym nastrojeniu. Jak oba chóry będą nastrojone wg kamertonu, będziemy mięli do czynienia ze strojem suchym.
Więcej o rodzajach strojów w akordeonie, będzie w kolejnych artykułach. Zapoznamy się bliżej z tremolem jego rodzajami, z innymi barwami akordeonu, takimi jak na przykład słynne Musette.

Strojenie Akordeonu – Basy

Basy posiadają o wiele grubsze języczki stroikowe. Trzeba naprawdę się postarać i źle przechowywać akordeon, żeby te się rozstroiły. Najczęściej tak rdzewieją, że przez rdzę, zmieniają wysokość dźwięku. Na poniższym zdjęciu zobaczysz jak wyglądają płytki stroikowe basowe standardowego akordeonu. Zwróć też uwagę na nieodwracalnie zniszczone wielokrotnym, albo nieudolnym szlifowaniem (do basowych języczków potrzeba szlifierki, pilnika) języczki stroikowe. Jak mocno są przy końcówkach zeszlifowane.

Strojenie Akordeonu – Kupno używanego akordeonu

Podsumowując… hmm.
Na dzień dzisiejszy, nie polecę Ci żadnego fachowca do strojenia akordeonów, jeżeli takiego szukasz. Także nie pisz do mnie w tej sprawie. Sam też nie podejmuję się tematu, bo znam się na strojeniu akordeonu tylko teoretycznie.

Jeżeli stoisz przed wyborem kupna używanego akordeonu, to czysta loteria. Możesz trafić na perełkę, albo na szrot, zwłoki akordeonu. Nie uśmiechałoby mi się grać na akordeonie, w którym każdy dźwięk by inaczej grał. Miałby inną moc głosu, barwę, nie stroił, czy kilka dźwięków grających tremolo, a kilka nie – i tak na zmianę…

Profesjonalni serwisanci, którzy dzierżą wiedzę i umiejętności z pokolenia na pokolenie, znają się na rzeczy. „Nie popsują” ci naprawą akordeonu.

Akordeon dobrze przechowywany, będzie bardzo długo utrzymywał fabryczny strój. Jak wspominałem we wcześniejszych artykułach, mam w domu po Dziadku ponad 70-cio letniego już Royala Standarda 32>>>. On nie był nigdy strojony. Do kilku dźwięków mogę się lekko przyczepić, jakbym już musiał, bo je słyszę, ale te jego głośne tremolo… jakby setki słowików śpiewało jednocześnie…

Mój ponad 70-cio letni Royal Standard

Strojenie akordeonu to mistrzostwo – majstersztyk, czeladnictwo, porównywalne wg mnie do zegarmistrzostwa. Czeladnik taki muśnie języczek stroikowy i trafi w samo sedno.
Dlatego czytając w ogłoszeniu, po strojeniu, po strojeniu i sprawdzeniu przez fachowca itp., po prostu bałbym się takiego przez internet kupić. Co wiemy o tym co stroił? Chyba, że osoba, która sprzedaje akordeon to czeladnik akordeonowy, albo sprzedawca ma udokumentowane, że u takiego był w serwisie.
Pomyśl teraz jakie Cię czekają koszty i problemy jak kupisz nienastrojoną 120-stkę. Cztero – pięcio, czy o zgrozo sześcio- chórową. Ile dźwięków do nastrojenia. Mnożąc przez liczbę chórów i ich odstrojenia odpowiedniego.

Jeżeli już masz upatrzony akordeon, podoba Ci z wyglądu, a nie możesz podjechać i sam go ograć, poproś o film z nagraniem. Jak masz słuch to usłyszysz rozstrojenie, lub czy na przykład tremolo się odzywa. Co do jakości, mocy, tembru, barwy głosu, to już gorzej, bo nie wiadomo na czym sprzedający nagra film. Jeżeli w ogóle się zgodzi nagrać. Najgorzej jak sprzedawca sprzedaje pod dziadku bo znalazł na strychu i nie umie w ogóle grać.

Przeczytaj >> (otwiera się na nowej zakładce)”>poprzednie artykuły>>>, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Dzięki informacjom o których być może się tu dowiedziałeś pierwszy raz, będziesz mógł z większą łatwością wyeliminować szroty spośród tysięcy ogłoszeń.

Pozdrawiam

Jacko Muzykant

PS 1. Jeżeli chcesz coś dopowiedzieć do mojego artykułu, zostaw koniecznie komentarz poniżej.
PS 2. Jeżeli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail, poniżej wpisz swój najlepszy adres e-mail:

 

AKORDEONY

Tak, chcę otrzymywać newsletter – wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem.
Szanuję twoją prywatność, nie mam zamiaru rozsyłać spamu. Będę wysyłał do ciebie wiadomości dotyczące nowości na blogu oraz produktów i usług z blogiem związanych: poradników, kursów itp. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera
 
Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.