Jak Wygląda Strojenie Akordeonu? – Wiesz, Na Czym Polega Zabieg?

Strojenie Akordeonu

Czy każdy kto gra na akordeonie, zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda strojenie akordeonu? Czy wydaje Ci się, że podobnie jak nastrojenie gitary? A może nieco trudniej jak nastrojenie pianina? Jeżeli na dzień dzisiejszy tak myślisz, to … jest niestety inaczej.


Za chwilę wyjaśnię o co chodzi ze strojeniem akordeonu, ale najpierw spójrz na poniższe zdjęcie:

strojenie akordeonu
strojenie akordeonu

Każda płytka stroikowa posiada 2 języczki stroikowe. Jeden widoczny na zdjęciu i drugi od wewnątrz (zaworek skórzany widoczny na zdjęciu zasłania właśnie ten drugi języczek, a ten języczek co widać, też ma zaworek z tyłu).

Strojnie dźwięków to operacja na samym języczku stroikowym. On jest odpowiedzialny za dźwięk i barwę akordeonu. Powietrze przepływające przez niego, wprawia go w drganie, a ten wydaje dźwięk.

Strojenie każdego dźwięku polega na ujmowaniu materiału z języczka. Odbiera się go, albo przy nicie (obniżenie dźwięku), albo po przeciwnej stronie nita (podwyższenie dźwięku). W zależności czy chcesz dźwięk obniżyć, czy podwyższyć.

Strojenie Akordeonu -Skrobanie/szlifowanie

Odejmowanie, jak to ładnie wyżej nazwałem, to nic innego jak skrobanie, albo szlifowanie języczków stroikowych. Inaczej, oddalanie się akordeonu od fabrycznego brzmienia. Każde strojenie zmienia barwę i tembr dźwięku.
Chyba już zdajesz sobie sprawę, że musi to zrobić fachowiec czeladnik w tej dziedzinie?

Jak pisałem >> (otwiera się na nowej zakładce)”>w poprzednich artykułach>>> , niektórzy sprzedający to handlarze, którzy z kilku akordeonów składają jeden. Być może mają jakiś słuch, coś podszlifują, coś dostroją, ale każde strojenie nieodwracalnie zmienia barwę dźwięku. Można łatwo za dużo zeszlifować z jednej strony języczek, można przesadzić i co potem? Ano zeszlifować w drugiej strony.

Można jeszcze nastroić stronę melodyczną do kamertonu, a okaże się, że basy są nastrojone kilka Hz wyżej lub niżej i co wtedy? Basy będą nastrojone, strona melodyczna będzie nastrojona, ale razem będą fałszować.

Strojenie Akordeonu – Stroiciel Najważniejszy!

Jeszcze inna sprawa, serwisant musi mieć pojęcie jak odstrajać niektóre chóry. To nie jest takie proste, że włączę sobie aplikację na telefonie stroik i dostroję dźwięki. Nawet najmniejsze akordeony mają 2 chóry. Chóry są w tych samych oktawach, są takie same, to po co dwa, żeby akordeon grał głośniej? i tak i nie…

Najmniejsze akordeony, jak wspomniałem posiadają dwa chóry w którym jeden jest nastrojony czysto według kamertonu, a drugi np. kilka centów odstrojony w górę. Kiedy grają dwa takie dwa chóry, mamy do czynienia z tremolem. To charakterystyczne brzmienie akordeonu, powoduje lekkie wibrowanie dźwięku (tremolo). Można go uzyskać przy idealnym nastrojeniu/rozstrojeniu jednego chóru. Jak oba chóry będą nastrojone wg kamertonu, będziemy mięli do czynienia ze strojem suchym.
(Więcej o rodzajach strojów w akordeonie, będzie w kolejnych artykułach. Zapoznamy się też bliżej z tremolem jego rodzajami, z innymi barwami akordeonu, takimi jak na przykład słynne Musette.)

Strojenie Akordeonu – Co z Basami?

Basy posiadają o wiele grubsze języczki stroikowe. Trzeba naprawdę się postarać i źle przechowywać akordeon, żeby te się rozstroiły. Najczęściej tak rdzewieją, że przez rdzę, zmieniają wysokość dźwięku. Na poniższym zdjęciu zobaczysz jak wyglądają płytki stroikowe basowe standardowego akordeonu. Zwróć też uwagę na nieodwracalnie zniszczone wielokrotnym, albo nieudolnym szlifowaniem (do basowych języczków potrzeba szlifierki, pilnika) języczki stroikowe. Jak mocno są przy końcówkach zeszlifowane.

Strojenie Akordeonu – Kupno używanego akordeonu

Jeżeli stoisz przed wyborem kupna używanego akordeonu, to czysta loteria, w szczególności jeżeli szukasz akordeonu na znanym portalu. Możesz trafić na perełkę, albo na szrot, zwłoki akordeonu. Nie uśmiechałoby mi się grać na akordeonie, w którym każdy dźwięk by inaczej grał. Miałby inną moc głosu, barwę, nie stroił, czy kilka dźwięków grających tremolo, a kilka nie – i tak na zmianę…

Profesjonalni serwisanci, którzy dzierżą wiedzę i umiejętności z pokolenia na pokolenie, znają się na rzeczy. „Nie popsują” ci naprawą akordeonu.

Akordeon dobrze przechowywany, będzie bardzo długo utrzymywał fabryczny strój. Jak wspominałem we wcześniejszych artykułach, mam w domu po Dziadku ponad 70-cio letniego już Royala Standarda 32>>>. On nie był nigdy strojony. Do kilku dźwięków mogę się lekko przyczepić, jakbym już musiał, bo je słyszę, ale te jego głośne tremolo… jakby setki słowików śpiewało jednocześnie…

Mój ponad 70-cio letni Royal Standard

Strojenie akordeonu to mistrzostwo – majstersztyk, czeladnictwo, porównywalne wg mnie do zegarmistrzostwa. Czeladnik taki muśnie języczek stroikowy i trafi w samo sedno.

Strojenie Akordeonu – Uważaj Gdy Kupujesz Używany!


Dlatego gdy chces kupić używany akordeon czytając w ogłoszeniu, że po strojeniu i sprawdzeniu przez fachowca itp., po prostu bałbym się takiego przez internet kupić. Co wiemy o tym co stroił? Chyba, że osoba, która sprzedaje akordeon to czeladnik akordeonowy, albo sprzedawca ma udokumentowane, że u takiego był w serwisie.

Za chwilę powiem Ci, gdzie można przywrócić swój stary akordeon, do sklepowej sprawności.

Pomyśl teraz jakie Cię czekają koszty i problemy jak kupisz nienastrojoną 120-stkę. Cztero – pięcio, czy o zgrozo sześcio- chórową. Ile dźwięków do nastrojenia. Mnożąc przez liczbę chórów i ich odstrojenia odpowiedniego.

Jeżeli już masz upatrzony akordeon, podoba Ci z wyglądu, a nie możesz podjechać i sam go ograć, poproś o film z nagraniem. Jak masz słuch to usłyszysz rozstrojenie, lub czy na przykład tremolo się odzywa. Co do jakości, mocy, tembru, barwy głosu, to już gorzej, bo nie wiadomo na czym sprzedający nagra film. Jeżeli w ogóle się zgodzi nagrać. Najgorzej jak sprzedawca sprzedaje pod dziadku bo znalazł na strychu i nie umie w ogóle grać.

Warto przeczytać także pozostałe artykuły>>>, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Dzięki informacjom o których być może się tu dowiedziałeś pierwszy raz, będziesz mógł z większą łatwością wyeliminować szroty spośród tysięcy ogłoszeń.

Strojenie Akordeonów – Wrocław

Długo szukałem porządnego serwisu dla moich akordeonów. Poniżej nawet krótka relacja z jego poszukiwań.

Jeżeli grasz na akordeonie, to na pewno dbasz o niego i chcesz aby służył Ci wiele lat. A to znaczy, że zależy Ci na tym komu powierzysz swój instrument. W dodatku jeżeli szukasz serwisu, który przywróci stan Twojego akordeonu do sklepowej sprawności, i jesteś w stanie przywieść go w okolice Wrocławia, mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

Znalazłem serwis, który zajmuje się przede wszystkim naprawą niemieckich akordeonów, a nawet produkcją swoich instrumentów. Udało mi się wynegocjować dla moich słuchaczy i kursantów 10% zniżki za serwis Twojego akordeonu. Serwis jest w Sobótce koło Wrocławia.
Ich strona internetowa, dość skromna, przedstawia tylko promile ich możliwości i zaangażowania.

Jeżeli chcesz skorzystać z takiego prezentu, tych 10% zniżki, napisz do mnie – korzystając z formularza kontaktowego z góry strony. Napisz do mnie, że chcesz skorzystać z serwisu i ze zniżki. Podam Ci tajny kod, który podasz w zaprzyjaźnionym serwisie i Panowie obniżą Ci kwotę naprawy Twojego akordeonu, na oryginalnych częściach o 10% – o dużo w dzisiejszych czasach. Dostaniesz też 24 miesięczną pisemną gwarancję i kartę serwisową, a nawet wydruk ze strojenia każdego dźwięku w dwie strony.

PS. Jeżeli kupujesz używany akordeon na znanym portalu sprzedażowym i w opisie jest napisane, że po przeglądzie, serwisie, naprawie u fachowca, po prostu poproś o kartę serwisową – tym zweryfikujesz, czy sprzedający naprawdę go dał do serwisu, czy sam naprawiał, lub po prostu kłamie.

Pozdrawiam

Jacko Muzykant

5 2 votes
Ocena artykułu
Powiadamiaj o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Wyświetl komentarze

Dzień dobry,
natrafiłem na stronę facebook, która zaprowadziła mnie tutaj. Gratuluję pomysłu na blog i śledzę z ciekawością, każdy kolejny wpis.
Lekkie, przyjemne i fajnie „czytające się ” artykuły.

Pozdrawiam serdecznie
Jakub Niewęgłowski
BaSso Instrumenty Muzyczne

Ireneusz

..w poszukiwaniach zapraszam również do siebie

.
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry

Już Uciekasz do Diaska?

Ok, ok, ale zostaw chociaż swojego maila, żebym mógł Ci od czasu do czasu, podesłać jakąś ciekawą wiadomość o akordeonach. 

Trzymaj się :) 

 
 
.