Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ? – część II

Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ?

Jaki akordeon kupić do nauki, zależy na samym początki od wieku ucznia. Jeżeli uczeń ma 7 lat to wiadomo, nie udźwignie 120-stki. Jeżeli czytałeś

Weltmeister 72 basy i 6 rzędów basów

Min 5 rzędów basów, (idealnie jakby miał 6 rzędów). Czyli basy pojedyncze tercjowe, basy pojedyncze toniczne, basy akordowe durowe, basy akordowe molowe, basy akordowe durowe septymowe, no i 6 rząd basy z akordami zmniejszonymi.

Ja uczyłem się na akordeonie Dziadka. Miałem zaledwie 8 lat. Był to Royal Standard 32 basowy (mam go do dzisiaj). Ów akordeon posiada tylko 4 rzędy basów. Nie ma pierwszego rzędu z basami pojedynczymi z tercją wielką.

Gdy wziąłem później większy akordeon w swoje ręce, ciężko się było mi się przestawić na basy pojedyncze tercjowe.
Także gdy zastanawisz się jaki akordeon kupić do nauki, musisz zwrócić uwagę na liczbę basów, czyli rzędów pionowych.

Mój ok 70 letni Royal Standard 32 bez basów pojedynczych tercjowych

Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ? – Wielkość

Najlepszą wielkością do nauki gry na akordeonie, jest 48-72 basów. Większe akordeony, szczególnie dla dzieci, mogą być za duże, za ciężkie.

Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ? – Kompresja

Kompresja to moim zdaniem jedna z przyczyn, dlaczego uczący odpuszczają sobie. Nieszczelny miech, nieszczelne klapy na wiatrownicach, brak zaworków na płytkach stroikowych i akordeon do wyrzucenia.
Tylko co z tego jak tego nie widać. Ładna obudowa akordeonu może znacznie zafałszować stan kompresji.

Akordeon tylko z 2-ma chórami o fatalnej kompresji, skutecznie Cię odstraszy od grania. Miałem kiedyś małego starego, 3-y chórowego Weltmeistra. Nie dość, że czymś trzeba napędzić te 3 chóry, to jeszcze ta jego kompresja. Dobrze, że miałem porównanie z innymi akordeonami, bo pewnie dzisiaj już bym nie grał. Bardzo fatalnie i ciężko się gra na takim instrumencie. Po prostu gra ze słabą kompresją, nie daje w ogóle przyjemności. Zero satysfakcji.

Gdy go wystawiłem na portalu sprzedażowym, jako do remontu z cienką kompresją, o zgrozo, odezwało się wiele osób z zamiarem kupna go do nauki. Odezwał się nawet jakiś Dom Kultury, że dla dzieci chcą…
Nie sprzedałem im jego, bo się po prostu nie nadawał do nauki.

Oczywiście odpisałem, żeby dołożyli i nie sępili kasy dla dzieci. Nie dość, że coraz mniej osób gra na akordeonach, to jeszcze kilka pokoleń dzieci chcieli zniechęcić.

Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ? Strój Akordeonu.

Bez poprawnego stroju daleko nie zajedziesz. Cała kwintesencja jednej z podstawowych barw w akordeonie, jaką jest tremolo, polega na lekkim odstrojeniu jednego chóru w górę.

Błędny, fałszywy strój, może sprawić, (oprócz fałszu oczywiście), że barwa akordenu będzie sucha, płaska.
Akordeony posiadają oczywiście stroje suche i mokre, ale o tym jest w innym artykule, ale tutaj chodzi o zupełnie inną oschłość.

Pamiętaj, że dzisiaj szukamy odpowiedź na pytanie, jaki akordeon kupić do nauki? Jak sie nauczysz, tak będziesz grał w przyszłości.
Jak będziesz się uczył na rozstrojonym akordeonie, nie mając innego instumentu prawidłowo nastrojonego, jest duża szansa, że Twoje ucho się przyzwyczai do fałszu!

Wtedy, nie dość, że będzie Ci się ciężko zgrać z innym instrumentem, to jeszcze będziesz myślał, że to ten prawidłowo nastrojony fałszuje. Tak, tak można ucho swoje przyzwyczaić do fałszu.

Pamiętaj, że każde strojenie instrumentu psuje nieodwracanie tembr głosów akordeonu. Strojenie akordeonu polega na zdrapywaniu czy szlifowaniu języczków dźwiękowych. Każde strojenie nieodwracalnie spłyca barwę i tębr brzmienia akordeonu!

Dlatego muszą to wykonywać fachowcy nr 1, z artykułu: Jaki Akordeon Kupić? – Od Kogo kupić? Gdzie kupić? -cz.III >>>

Ciężko jest ocenić, czy akordeon stroi na odległość, jeżeli nie możesz podjechać. Sprzedajcy który, gra na akordeonie sporadycznie, mało znający podstawy muzykii, może właśnie jest tak osłuchany, że wydaje mu się, że stroi. Zupełnie szczerze napisze że stroi, bo faktycznie tak mu sie wydaje.

Jeżeli sam znasz dobrze podstawy muzyczne i masz dobry słuch, to warto abyś poprosił sprzedającego, aby nagrał Ci jak brzmi akordeon. Każdy dźwięk i chór z osobna albo wszystkie naraz. Zależy który sposób bardziej Ci odpowiada.

Jeżeli wiesz, że nie znasz się na stroju, tu sprawa jest cięższa. Musisz zaufać i zdać się na sprzedającego.

Akordeon do nauki, musi dobrze stroić. Grając pojedyncze rozstrojone dźwięki, można jeszcze jakoś „przeżyć”, to zagrane w interwale będzie nie do zniesienia.

Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ? – Pasy nośne

Pasy w akordeonie to nie figura z granitu, mają regulację – używaj jej!
Zauważyłem, że wiele osób, jak raz założy pasy, tak zostają w tej pozycji do końca. Nawet po kupieniu nowego akordeonu, wiele osób nie reguluje sobie pasów. Jak ktoś kiedyś założył i wyregulował tak zastawiają.

Inna sprawa, czy w ogóle da je się wyregulować. Czasem pasy nośne w akordenie są w opłakanym stanie, albo nieudolnie naprawiane, albo sparciałe ze starości.

Zniszczone, pocerowane pasy nośne.

Zwróć szczególną uwagę na kondycję pasów nośnych. Lewy pas nośny regulujemy zawsze krócej niż prawy. Akordeon wtedy prawidłowo przylega do tułowia.

Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ? – Podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz łatwiej Ci będzie czytelniku, odpowiedzieć na pytanie, jaki akordeon do nauki kupić.

Już wiesz, jakie akordeon do nauki powinien spełniać warunki. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, bardziej szczegółowo, na co uważać kupując używany akoreon, zapisz się na >>(kliknij) (otwiera się na nowej zakładce)”>Newsletter>>>(kliknij). W pierwszej wiadomości dostaniesz moje autorskie poradniki w pdf. (na temat pielęgnacji akordeonu, oraz czego nie powie Ci sprzedający akordeon)

AIOP Response

Zapisz się na Newsletter, Odbierz Prezenty

Powered by AIOP Response
  We respect your privacy
Przewiń do góry