Jaki Akordeon Do Nauki ?
Jaki akordeon kupić do nauki, zależy na samym początki od wieku ucznia. Jeżeli uczeń ma 7 lat to wiadomo, nie udźwignie 120-stki. Jeżeli czytałeś „Jaki Akordeon Kupić ? Duży Czy Mały?(kliknij)>>> to być może rozwiane zostały już wątpliwości, czy kupić 120-stkę, czy 32.
W sumie temat: jaki akordeon kupić do nauki jest podobny do poprzedniego. O ile w poprzednim artykule typowaliśmy akordeon w zależności od umiejętności akordeonisty, tak tutaj szukamy do nauki.
Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ?
Akordeon do nauki powinien mieć:
- min 5 rzędów pionowych guzików basowych
- wielkość maksymalnie 80 basów
- dobrą kompresję
- bardzo dobrze stroić
- wyregulowane i w dobrym stanie pasy nośne
Poniżej szerzej omówię każdy punkt.
Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ? – BASY
Min 5 rzędów basów, (idealnie jakby miał 6 rzędów). Czyli basy pojedyncze tercjowe, basy pojedyncze toniczne, basy akordowe durowe, basy akordowe molowe, basy akordowe durowe septymowe, no i 6 rząd basy z akordami zmniejszonymi.
Ja uczyłem się na akordeonie Dziadka. Miałem zaledwie ok 6 lat, kiedy pierwszy raz nacisnąłem klawisz akordeonu. Był to Royal Standard 32 basowy (mam go do dzisiaj). Ów akordeon posiada tylko 4 rzędy basów. Nie ma pierwszego rzędu z basami pojedynczymi z tercją wielką.


Gdy wziąłem później większy akordeon w swoje ręce, ciężko się było mi się przestawić na basy pojedyncze tercjowe.
Także, gdy zastanawiasz się jaki akordeon kupić do nauki, musisz zwrócić uwagę na liczbę basów, czyli rzędów pionowych.
Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ? – Wielkość
Najlepszą wielkością do nauki gry na akordeonie, jest 48-80 basów. Większe akordeony, szczególnie dla dzieci, mogą być za duże, za ciężkie.
Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ? – Kompresja
Kompresja to moim zdaniem jedna z przyczyn, dlaczego uczący odpuszczają sobie. Nieszczelny miech, nieszczelne klapy na wiatrownicach, brak zaworków na płytkach stroikowych i akordeon do wyrzucenia.
Tylko co z tego jak tego nie widać. Ładna obudowa akordeonu może znacznie zafałszować stan kompresji.
Akordeon tylko z dwoma-ma chórami o fatalnej kompresji, skutecznie Cię odstraszy od grania. Miałem kiedyś małego starego, 3-chórowego Weltmeistra. Nie dość, że czymś trzeba napędzić te 3 chóry, to jeszcze ta jego kompresja. Dobrze, że miałem porównanie z innymi akordeonami, bo pewnie dzisiaj już bym nie grał. Bardzo fatalnie i ciężko się gra na takim instrumencie. Po prostu gra ze słabą kompresją, nie daje w ogóle przyjemności. Zero satysfakcji.
Gdy go wystawiłem na portalu sprzedażowym, jako do remontu z cienką kompresją, o zgrozo, odezwało się wiele osób z zamiarem kupna go do nauki. Odezwał się nawet jakiś Dom Kultury, że dla dzieci chcą…
Nie sprzedałem im jego, bo się po prostu nie nadawał do nauki.
Oczywiście odpisałem, żeby dołożyli i nie sępili kasy dla dzieci. Nie dość, że coraz mniej osób gra na akordeonach, to jeszcze kilka pokoleń dzieci chcieli zniechęcić.
Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ? Strój Akordeonu.
Bez poprawnego stroju daleko nie zajedziesz. Cała kwintesencja jednej z podstawowych barw w akordeonie, jaką jest tremolo, polega na lekkim odstrojeniu jednego chóru w górę.
Błędny, fałszywy strój, może sprawić, (oprócz fałszu oczywiście), że barwa akordeonu będzie sucha, płaska.
Akordeony posiadają oczywiście stroje suche i mokre, ale o tym jest w innym artykule, a tutaj chodzi o zupełnie inną oschłość.
Pamiętaj, że dzisiaj szukamy odpowiedź na pytanie, jaki akordeon kupić do nauki? Jak się nauczysz, tak będziesz grał w przyszłości.
Jak będziesz się uczył na rozstrojonym akordeonie, nie mając innego instrumentu prawidłowo nastrojonego, jest duża szansa, że Twoje ucho się przyzwyczai do fałszu!
Wtedy, nie dość, że będzie Ci się ciężko zgrać z innym instrumentem, to jeszcze będziesz myślał, że to ten prawidłowo nastrojony fałszuje. Tak, tak można ucho swoje przyzwyczaić do fałszu.
Pamiętaj, że każde strojenie instrumentu psuje nieodwracanie tembr głosów akordeonu. Strojenie akordeonu polega na zdrapywaniu czy szlifowaniu języczków dźwiękowych. Każde strojenie nieodwracalnie spłyca barwę i tembr brzmienia akordeonu!
Dlatego muszą to wykonywać fachowcy nr 1, z artykułu: https://akademiamuzykanta.pl/jaki-akordeon-kupic-od-kogo/
Ciężko jest ocenić, czy akordeon stroi na odległość, jeżeli nie możesz podjechać. Sprzedający który, gra na akordeonie sporadycznie, mało znający podstawy muzyki, może właśnie jest tak osłuchany, że wydaje mu się, że stroi. Zupełnie szczerze napisze że stroi, bo faktycznie tak mu się wydaje.
Jeżeli sam znasz dobrze podstawy muzyczne i masz dobry słuch, to warto abyś poprosił sprzedającego, aby nagrał Ci jak brzmi akordeon. Każdy dźwięk i chór z osobna albo wszystkie naraz. Zależy który sposób bardziej Ci odpowiada.
Jeżeli wiesz, że nie znasz się na stroju, tu sprawa jest cięższa. Musisz zaufać i zdać się na sprzedającego.
Akordeon do nauki, musi dobrze stroić. Grając pojedyncze rozstrojone dźwięki, można jeszcze jakoś „przeżyć”, to zagrane w interwale będzie nie do zniesienia.
Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ? – Pasy nośne
Pasy w akordeonie to nie figura z granitu, mają regulację – używaj jej!
Zauważyłem, że wiele osób, jak raz założy pasy, tak zostają w tej pozycji do końca. Nawet po kupieniu nowego akordeonu, wiele osób nie reguluje sobie pasów. Jak ktoś kiedyś założył i wyregulował tak zastawiają.
Inna sprawa, czy w ogóle da je się wyregulować. Czasem pasy nośne w akordeonie są w opłakanym stanie, albo nieudolnie naprawiane, albo sparciałe ze starości.
Zwróć szczególną uwagę na kondycję pasów nośnych. Lewy pas nośny regulujemy zawsze krócej niż prawy. Akordeon wtedy prawidłowo przylega do tułowia.


Jaki Akordeon Kupić Do Nauki ? – Podsumowanie
Mam nadzieję, że teraz łatwiej Ci będzie czytelniku, odpowiedzieć na pytanie, jaki akordeon do nauki kupić.
Jeżeli był to dla Ciebie interesujący materiał, podziel się nim np na fb. Możesz też zapisać się na newsletter, aby otrzymywać ciekawe materiały, tutorialne, szkolenia, jako pierwszy/sza, bezpośrednio na Twój adres email.
Pozdrawiam
Jacek Urbanik
[…] Jaki Akordeon Kupić ? – umiejętności […]