Jaki Akordeon Kupić? Wielkość Akordeonu – część I

Jaki Wybrać Akordeon? – część I

Chyba każdy, kto staje przed wyborem kupna akordeonu, ma niezły orzech do zgryzienia. No bo jaki akordeon kupić? Jak już zdecyduje się na określoną firmę akordeonu, to staje przed wyborem wielkości akordeonu. Jak wydaje się, że wiesz już jak duży akordeon kupisz to zapewne sprawdzasz tą wielkość ponownie u innej marki. I tak w koło Macieja…
Co do wyboru firmy akordeonu, to każdy sam musi zdecydować. Czy to będzie Hohner, czy też Royal Standard – tutaj nie pomogę, nie doradzę. To jest jak z BMW i Mercedesem, jak z pepsi i coca-colą, Nike i Pumą itd.

Być może uda mi się natomiast tym artykułem rozwiać wątpliwości, jak duży akordeon kupić. Czy 48 basów, 72 basów, a może 120-stkę? – tutaj wybór można uzasadnić.

Jaki Akordeon Kupić ? – umiejętności

Żeby odpowiedzieć na pytanie jaki akordeon kupić, musisz po pierwsze popatrzeć na umiejętności osoby na nim grającej. Tak, umiejętność grania na akordeonie stawiam na pierwszym miejscu, przy wyborze wielkości akordeonu. Jeżeli kupujesz go dla siebie, to znasz swoje możliwości. Jeżeli jako prezent, to musisz określić, czy to będzie akordeon do nauki, czy do grania sobie w domu. Czy być może osoba będzie grała na nim na scenie.
Rozumiem, że przy wyborze akordeonu dla siebie, każdy sobie zawyża umiejętności grania, ale czasem nie warto się męczyć.

Jaki Akordeon Kupić ? – Duży Akordeon

Jeżeli zdecydujesz się na duży akordeon, to ma on i swoje zalety jak i wady. Analogicznie kupując mały akordeon.
Duży może więcej? Okazuje się, że w przypadku akordeonów TAK. Budowa akordeonu dużego, np 120-sto basowego pozwala umieścić w nim 4 chóry, a nawet 5 chórów grających jednocześnie. Chyba każdy akordeonista, czy to amator czy też nie, prędzej czy później zadał sobie pytanie: dlaczego mniejsze akordeony mają maksymalnie 3 chóry?
Otóż żeby „napędzić” 4, czy 5 chórów, potrzeba bardzo dużo powietrza o odpowiednim ciśnieniu. Mały akordeon, ma mały miech i po prostu nie dałby rady uruchomić tych wszystkich dźwięków. Duże akordeony mają także więcej chórów po stronie basowej, także zapotrzebowanie na ilość powietrza jest spora.
Jeżeli teraz spojrzymy od strony wad dużych akordeonów, to oczywiście są większe, a co za tym idzie cięższe. Jednak, usłyszenie na raz tych wszystkich 4, czy 5 chórów, rekompensuje powyższe wady. Jeden z moich kolegów ( Michał ) mawia, żeby nie kupować akordeonów na kilogramy i ma rację. Jeżeli kupujesz do nauki, to przecież nie będziesz na nim grać cały dzień i całą noc i to na stojąco. Także waga akordeonu do nauki ma drugorzędne znaczenie.

Kupując używany egzemplarz 120-tki, trzeba być bardzo ostrożnym. Pamiętając co wyżej napisałem, więcej chórów, to więcej dźwięków. Większy akordeon to także więcej dźwięków na jednym chórze. Kupujesz 120-stkę przez internet, sprzedający twierdzi, że stroi bardzo dobrze. A tu okazuje się, że nie dość, że rozstrojony to jeszcze miech ma zgniły i śmierdzi starą szmatą…
Wyobraź teraz sobie koszty strojenia takiego akordeonu. Fachman od akordeonów, nie skasuje Cię za dostrojenie 7 fałszywie grających dźwięków, tylko za wszystkie – a koszta są ogromne. Jeżeli chodzi o miech, to śmierdzący nadaje się tylko do wymiany.
Pobierz poradnik „Na Co Zwracać Uwagę, Podczas Kupna Używanego Instrumentu”?

Jaki Akordeon Kupić ? – Mniejszy Akordeon

Mniejsze akordeony, oprócz mniejszego miechu, liczby klawiszy, po stronie melodycznej, liczy chórów, w większości nie posiadają też 6-tego rzędu guzików basowych z basami akordowymi zmniejszonymi.
Można spotkać akordeony średnie, a nawet małe akordeony, które posiadają ten rząd basów.
Mniejsze i średniej wielkości akordeony, są po prostu wygodniejsze.
Akordeon 80-cio basowy, znanej firmy, nie posiada basów z akordami zmniejszonymi. Jednak do grania dla siebie i bliskich w zupełności wystarczy.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o akordach zmniejszonych na akordeonie, obejrzyj krótki film. Jeżeli chcesz dowiedzieć się bardziej od strony teoretycznej, to zapraszam na mój krótki artykuł także z filmem o Akordach Zmniejszonych >>>

Jaki Akordeon Kupić ? – podsumowanie

Jeżeli masz zamiar się uczyć grać na akordeonie na poważnie, kup akordeon z basami akordowymi zmniejszonymi. Niektóre małe egzemplarze Hohnera 48 basowe, mają ten rząd. Jeśli jesteś młodą osobą, warto od takiego właśnie zacząć. 120-stka na początek to trochę przesada. Może jednak swoją wagą zniechęcić do ponownego założenia, jeżeli jesteś drobną osobą.

Jeżeli pogrywasz sobie w domu, przy uroczystościach rodzinnych, 60-80-tka w zupełności wystarczy. Niektóre akordeony 72-basowe posiadają akordy zmniejszone w basach. Czyli to jest taka 60-tka + rząd basów akordowych zmniejszonych, co daje razem 72 basów.

Jeżeli czujesz się na siłach, podoba Ci się brzmienie 4 chórów i więcej, chcesz mieć pod ręką wszystkie dźwięki, wszystkie basy, to postaw na 120-stkę.

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem podjąć Ci decyzję, jaki akordeon kupić dla siebie, czy na prezent bliskiej osobie.
Podziel się również swoją opinią, zostaw poniżej komentarz.

Zostaw mi swojego e-maila poniżej, jeżeli nie należysz jeszcze do grypy Akademii Muzykanta. Jeżeli należysz już i masz dostęp do poradników i bezpłatnych kursów, także się już nie zapisuj 🙂

.
Powiadamiaj o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Wyświetl komentarze

[…] już trochę o tym w „Jaki Akordeon Kupić.”. Tylko tam poruszyłem wielkość akordeonu jako zagrożenie kupna rozstrojonego, czy z […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top
Scroll to Top