Czego Nie Powie Ci Sprzedający Akordeon? Część I – Pochodzenie

Na Co Uważać Kupując Używany Akordeon? część 1

Używane, starsze instrumenty, mają dusze. Są dużo tańsze niż nówki ze sklepu. Najczęściej kurzą się w domach przez lata u milionów ludzi. Są przetrzymywane w przeróżnych miejscach. Począwszy od szafy, przechodząc przez zimne i wilgotne piwnice, strychy, a kończąc na garażach, czy szopach.

To jest pierwsza z grup osób, które wystawiają akordeon na sprzedaż. Od tej grupy najczęściej można kupić akordeon. Więcej o tych sprzedących przeczytasz: Jaki Akordeon Kupić ? – Od Kogo kupić? Gdzie kupić? -cz.III

Druga grupa osób sprzedających, to cenni dzisiaj serwisanci akordeonów – czyli osoby które naprawiają akordeony.  Jednak warto tutaj odróżnić stroicieli z powołania, kochających akordeony i handlarzy- stroicieli picum glancum. Kupują i sprzedają, często popsuty akordeon, skrobią dźwięki, żeby nastroić, podmalują, zacerują i złożą z siedmiu jeden akordeon, podkleją i do Ży… i na OLX 😉
(O tej grupie sprzedających, również przeczytasz więcej w poprzednich arytykułach.)

Kiedy byłem dzieckiem, mój Dziadek miał akordeon. Był to Royal Standard 32 basy. Z tego co dziś mówi mój tata i jego siostry Dziadek nabył go już używanego w latach 50-tych. Nie kurzył się on jednak w domu, bo grał i zarabiał na siebie. Dziadek grał to raz na akordeonie to raz na bębnach w zespole muzycznym, takim bez mikrofonów, nagłośnień. Z łatwych obliczeń wynika, że dziś Royal Standard ma ok 70 lat. A ma, bo mam go w domu i często na nim gram.

Chciałem Ci tą krótką historią pokazać, jak wielki wpływ ma odpowiednie przechowywanie akordeonu. Również jak bardzo potrzebujesz się dowiedzieć od sprzedającego co się działo z akordeonem przez wszystkie jego lata.
Wiele też zależy oczywiście od marki akordeonu. Jeden akordeon wytrzyma jakieś warunki środowiskowe, inny się rozklei i rozleci.

Jak Się Dowiedzieć Gdzie Przebywał Akordeon?

Najpierw trzeba się zorientować, kto sprzedaje akordeon. We innym artykule opisałem 4 podstawowe grupy osób, które sprzedają.
Dużo dowiesz się ze zdjęć sprzedawanego akordeonu na aukcji, oraz ilości sprzedawanych instrumentów. Im sprzedający dodał więcej zdjęć tym lepiej. Często jednak zdarza się, że jest jedno, zamazane i zrobione w ciemnym miejscu.
Analiza zdjęcia pomoże Ci uniknąć rozczarowania.

Oglądaj Zdjęcia Przed Kupnem

Oprócz oglądania akordeonu, przyjrzyj się wszystkiemu wokół akordeonu na zdjęciu. Możesz łatwo zweryfikować po samych zdjęciach, czy ktoś dba o akordeon.
Po samym ogłoszeniu na portalu sprzedażowym, zdjęciach, opisach i innych rzeczach sprzedającego dowiesz się ciekawych rzeczy. Czy osoba która sprzedaje, zna się na akordeonach, czy umie coś grać, czy naprawia akordeony, czy chce po prostu wymienić instrument.

Wypatruj na zdjęciach, czy jest zrobione na dworze, przed domem. Czasem zrobione są bezpośrednio leżące na ziemi. Widziałem zrobione na dworze na śniegu, na strychu, w piwnicy, w warsztacie, w stodole, razem z tysiącami innych rzeczy dookoła. Osoby nie mające pojęcia o akordeonie, robią często zdjęcia, ustawiając akordeon odwrotnie niż się gra.
Analizuj zdjęcia. One sporo powiedzą.

Jeżeli masz wątpliwości, zadzwoń do sprzedajcego i po prostu go zapytaj:

  • czy gra na akordeonie – jeżeli nie, to skąd wie jaki jest jego stan techniczny? jeżeli tak, to poproś aby Ci nagrał na komórkę krótki film, żebyś usłyszał czy stroi; można też wypatrzeć z filmu jaką ma kompresję?
  • czy naprawia akordeony – czy zajmuje się tym profesjonalnie, ma zakład?
  • czy handluje akordeonami ?
  • czy akordeon był w naprawie – kiedy i kto go naprawiał?
  • jak długo ma oferowany na sprzedaż akordeon, od kogo go kupił?
  • dlaczego sprzedaje?

Sprzedający często unikają odpowiedzi na niewygodne pytania. Nie napiszą w aukcji, że kompresja średnia, że trzy dźwięki nie stroją, że ostatni klawisz się zacina, czy zapadają się guziki basowe itp.

Przypomniało mi się teraz, jak kupiłem raz akordeon i miał źle zaznaczone guziki basowe, zamiast wyżłobienia na guziku basu C, było na F, i zamiast oznaczenia na basie E był na A. Po kontakcie ze sprzedającym, powiedział, że wiedział, że tak jest. A nie pisał na aukcji bo myślał, że to w niczym nie przeszkadza…

Pochodzenie Akordeonupodsumowanie

Pamiętaj o wszystkich pytaniach do sprzedającego z tego artykułu. Często sprzedający nie przyjmuje zwrotów, więc pytaj jak najwięcej. Jak masz blisko, podjedź, dotknij, zagraj, choć w dzisiejszych czasach covidowych, bo jak piszę artykuł, to mamy 3 falę epidemii wirusa, może jednak lepiej kupić akordeon z wysyłką.

Od Ciebie zależy, czy będziesz sie później męczył, czy grał z przyjemnością. Nie upieram się żebyś kupił tylko od osób grających na akordeonie. Nie mówię Ci kup ode mnie, bo też czasem sprzedaję akordeon. Ty decydujesz jakie ryzyko poniesiesz, kupując od stroiciela, serwisanta, z giełdy ze szperów, od kogoś z piwnicy.

Zbierz jak najwięcej informacji o akordeonie, który Ci się spodoba: gdzie był od nowości, gdzie leżakował, kto na nim grał, czy był remontowany itd. itd

Jeżeli chcesz mieć te informacje w jednym miejscu, czyli na co zwrócić uwagę, przy zakupie używanego akordeonu, większość osób chwali sobie eBooka i Audiobooka, który jest dostępny pod tym samym tytułem, dzięki któremu, uchroniło swoje pieniądze przed bezpowrotną stratą już kilkaset osób.

Pozdrawiam
Belfer Gofer

Powiadamiaj o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Wyświetl komentarze

[…] być np. Stella, Diana. Na co uważać podczas kupna używanego akordeonu? Możesz przeczytać też tutaj na blogu, bądź pobrać mojego […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top
Scroll to Top