Jak Pandemia Wpływa Na Muzykowanie i Muzykantów?

Osobno a Razem – Skutki Pandemii W Muzyce

To trzeba powiedzieć otwarcie: Twoje i moje życie, można podzielić na to z przed pandemii i po (czy raczej w trakcie?)

Ograniczenia, nierzadko absurdalne nakazy, spotykają się na początku z wielką krytyką i oporem, by już po krótkim okresie „przetrzymania” –upupić nas jak pisał w Ferdydurke Witold Gombrowicz. 

 

„(…)nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę, a przed człowiekiem schronić się można jedynie w objęcia innego człowieka. Przed pupą zaś w ogóle nie ma ucieczki”.

Ale nie będziemy rozmawiali o dziwnych nakazach, zakazach obostrzeniach itp.

Przystosować Się Albo Zginąć

To mają prawie wszyscy we krwi, bo niektórzy wolą się zadręczać negatywnymi myślami, które doprowadzają ich do depresji.

Pozostała część po prostu wie, że musi znaleźć w każdej sytuacji, jakieś rozwiązanie – przystosować się. Bo inaczej będzie kiepsko. Jeden z moich Mentorów mentalnych Michał Wawrzyniak, opracował technikę zamieniania minusa w plus. Co znaczy, żeby w każdej, nawet patowej sytuacji, znaleźć jakiś mały element i zamienić problem w rozwiązanie pozytywne.

Przykładowo: wyobraź sobie, że spada Ci akordeon ze stołu, pęka drewniany korpus na pół, guziki basowe, rozsypują się po całej podłodze, a Twój pies rozszarpuje śmierdzący miech, bo od zawsze miał na to ochotę. Jak w takiej sytuacji zamienić minusa w plus? 
Powiedzieć sobie: A hu…j i tak był rozstrojony, nie miał kompresji i faktycznie miech był skiśnięty, dobrze się stało 😀

Jeżeli akordeon był nowszy: „całe szczęście, w końcu mogę kupić akordeon w innym kolorze i dobrze, że nie spadł mi na nogi”, a jeśli spadł Ci na jedną, powiedz sobie: całe szczęście, że nie na obie” 😀

Przystosowanie Się Muzyków Do Muzykowania

Oto przykład zamiany minusa w plus na muzycznej scenie:
Jako pierwszy Adam Sztaba – mój mentor wirtualny, a zarazem idol muzyczny. Czy powstałby taki utwór, gdyby nie pandemia?

Poniżej utwór przygotowany z mojego rodzimego miasta Żmigrodu dla WOŚP 2021r. Miałem tam zaszczyt przygrać na akordeonie i nawet zaśpiewać. Czy powstałby taki utwór, gdyby nie pandemia? (tak, ten po lewej to ja 😉 )

Pozytywne i Negatywne Skutki Pandemii Dla Muzyków

Gdzieś od 1998 r do dziś, gram w różnych zespołach muzycznych i ciekawych projektach jak ten powyższy, czyli regularnie spędzam czas na próbach zespołu.  

Zebrać 4, czy 6 osób do zespołu na próbę, regularnie, w jednym dniu, o wyznaczonej godzinie, to nie lada wyzwanie. Jak człowiek jest młody, jest jeszcze panną, czy też kawalerem – inaczej to wygląda. A inaczej gdy pojawia się Rodzina i zmieniają się nieco priorytety w życiu. 

Pierwszy w Polsce projekt nagrania indywidualnego i zebrania tego w jedną całość, udźwignął właśnie Adam Sztaba. Wzięło w nim udział ponad 700 Muzyków. Czy w „normalny sposób” można by było zapanować nad tyloma muzykami wykonującymi 1 utwór o wyznaczonej godzinie? Oczywiście 🙂

Znane są rekordy Guinessa w zagraniu np. na gitarze jednocześnie jednego utworu „Hey Joe”. Orkiestra Symfoniczna jest także doskonałym przykładem. Tu pojawia się Dyrygent, bez którego, po prostu się nie zagra. 
Internet i pandemia otworzyła nową furtkę w produkcji i wykonaniu utworów.

Pewne jest to, że gdyby nie pandemia, nie powstałby taki aranż utworu.

Oczywiście, nie ma nic ważniejszego w życiu niż relacje. Mam nadzieję, że szybko wrócimy, do dawnego uścisku rąk i uścisku niedźwiedzia, przy powitaniach na próbach zespołu. 

Bez tego, nawet na ekranie pomiędzy 700-ma osobami, wewnętrznie każdy jest samotny, wyobcowany…

…i stoi sam na scenie.

Co Musisz Zrobić Dla Siebie

Mam nadzieję, że w dzisiejszych dziwnych czasach, regularnie pijesz soki warzywne i uprawisz jakiś sport? 
Nie ważne ile masz lat, jeżeli jeszcze tego nie robisz, to w te pędy biegnij do jakiegoś sklepu i zakup sobie wyciskarkę wolnoobrotową – tak nie żartuję. Bo inaczej palce Twoje nie będą wyrabiały na klawiaturze i będą się cały czas potykały. 

A tak na całkiem na serio – to poważnie mówię!

„Koniec i bomba. A kto czytał, ten trąba!”.

PS. Co o tym wszystkim myślisz, zostaw na dole swój komentarz. ( i nie chodzi tylko soki)

Powiadamiaj o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl komentarze
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top
Scroll to Top