Kontrowersyjne Akordy Zmniejszone Na Akordeonie w Praktyce

Wiele osób, koniecznie musi mieć wielki akordeon – koniecznie 120 basów. A tak naprawdę, to po prostu chcemy czuć, że mamy wszystko pod ręką. To tak jak kupić sobie Porsche, które jedzie 300km/h, gdzie w Polsce można pojechać do 140km/h, ale świadomość tych 300…
Jeżeli jesteś w podobnym wieku do mnie, to pamiętasz film „Kogiel-mogiel”, w którym mama głównej bohaterki Kasi Solskiej miła łazienkę? Nieczynną, do toalety chodzili na dwór, a kąpali się w misce, ale jakby ktoś pytał, to miała w domu łazienkę…

Czy podobnie nie jest z akordami zmniejszonymi w akordeonie? Jak coś to mam? Oczywiście, jak zawsze poruszamy się w kręgu muzykantów, a nie profesjonalnych wirtuozów. Wiele osób przyznaje, że nie rozumie gdzie można używać akordy zmniejszone. Wiele osób nawet nie wie, że je ma.

Pisałem już o akordach zmniejszonych artykuły i nagrałem już kilka filmów o nich. Dzisiaj także, na przykładzie kolędy „Mizerna Cicha”, postaram się pokazać jak w prosty sposób można używać akordów zmniejszonych.

Akordy Zmniejszone a Akordy Zerowe

Akord zmniejszony zbudowany jest z dwóch tercji małych, czyli na przykładzie akordu D, to będą klawisze d-f-gis. Jednak bardzo często są używane akordy zbudowane z trzech tercji małych, które oznaczane są jako akordy zerowe: D0
I tutaj pojawia się wiele kontrowersji. Niektórzy nazywają akordy zmniejszone zerowymi, a niektórzy się z tym nie zgadzają. Akord zbudowany na trzech tercjach małych od D, to: d-f-gis-h – piękny czterodźwięk. Teoria teorią, ale najważniejsze jest proste zastosowanie.

3 Ważne Akordy Zerowe

Znajomość tych 3 akordów zerowych, pozwoli Ci zagrać, wszystkie akordy zmniejszone w oznaczeniach i zerowe. Jeżeli potrafisz szybko budować od każdego dźwięku dwie tercje małe, możesz nie czytać dalej. Kiedy natomiast chcesz szybko „ogarniać” te kontrowersyjne akordy, warto nauczyć się tych 3 akordów. (Dla ułatwienia i lepszego zrozumienia, będę posługiwał się zapisem krzyżykowym, -wyjątek B- bo np. dźwięk heses, – to zwykły dźwięk A – także tutaj trochę „chałtury” dla zrozumienia i ułatwienia wprowadzę), czyli klawisze:

c-dis-fis-a

d-f-gis-h

cis-e-g-b

Gdy napotkasz w zapisie nutowym C lub Dis lub Fis lub A – zmniejszone lub zerowe – zagraj ten pierwszy akord i będzie dobrze pasował.
Gdy napotkasz w zapisie nutowym D lub F lub Gis lub H – zmniejszone lub zerowe – zagraj ten drugi akord i będzie dobrze pasował.
Gdy napotkasz w zapisie nutowym Cis lub E lub G lub B – zmniejszone lub zerowe – zagraj ten trzeci akord i będzie dobrze pasował.

Zapraszam do filmu, na którym również różne kompilacje zagrania na guzikach basowych:


Daj znać w komentarzu, czy masz i czy czasami używasz akordów zmniejszonych w akordeonie.

EDIT: Cieszę się niezmiernie, że są osoby, które to w ogóle czytają, ale jeszcze bardziej się cieszę, że ktoś korzysta w praktyce z moich wskazówek. Taką osobą jest Pan Piotr, który podesłał mi swoje nagranie Marsza Weselnego, którego wzbogacił akordami zmniejszonymi, pod wpływem powyższego artykułu 👏 dla Pana Piotra

Cieszę się, że pomogłem chociaż jednej osobie upiększyć akordami zmniejszonymi utwór.

A oto jego wykonanie:



Powiadamiaj o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Wyświetl komentarze
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top
Scroll to Top