Kontrowersyjne Akordy Zmniejszone Na Akordeonie w Praktyce

Wiele osób, koniecznie musi mieć wielki akordeon – koniecznie 120 basów. A tak naprawdę, to po prostu chcemy czuć, że mamy wszystko pod ręką. To tak jak kupić sobie Porsche, które jedzie 300km/h, gdzie w Polsce można pojechać do 140km/h, ale świadomość tych 300…
Jeżeli jesteś w podobnym wieku do mnie, to pamiętasz film „Kogiel-mogiel”, w którym mama głównej bohaterki Kasi Solskiej miła łazienkę? Nieczynną, do toalety chodzili na dwór, a kąpali się w misce, ale jakby ktoś pytał, to miała w domu łazienkę…

Czy podobnie nie jest z akordami zmniejszonymi w akordeonie? Jak coś to mam? Oczywiście, jak zawsze poruszamy się w kręgu muzykantów, a nie profesjonalnych wirtuozów. Wiele osób przyznaje, że nie rozumie gdzie można używać akordy zmniejszone. Wiele osób nawet nie wie, że je ma.

Pisałem już o akordach zmniejszonych artykuły i nagrałem już kilka filmów o nich. Dzisiaj także, na przykładzie kolędy „Mizerna Cicha”, postaram się pokazać jak w prosty sposób można używać akordów zmniejszonych.

Akordy Zmniejszone a Akordy Zerowe

Akord zmniejszony zbudowany jest z dwóch tercji małych, czyli na przykładzie akordu D, to będą klawisze d-f-gis. Jednak bardzo często są używane akordy zbudowane z trzech tercji małych, które oznaczane są jako akordy zerowe: D0
I tutaj pojawia się wiele kontrowersji. Niektórzy nazywają akordy zmniejszone zerowymi, a niektórzy się z tym nie zgadzają. Akord zbudowany na trzech tercjach małych od D, to: d-f-gis-h – piękny czterodźwięk. Teoria teorią, ale najważniejsze jest proste zastosowanie.

3 Ważne Akordy Zerowe

Znajomość tych 3 akordów zerowych, pozwoli Ci zagrać, wszystkie akordy zmniejszone w oznaczeniach i zerowe. Jeżeli potrafisz szybko budować od każdego dźwięku dwie tercje małe, możesz nie czytać dalej. Kiedy natomiast chcesz szybko „ogarniać” te kontrowersyjne akordy, warto nauczyć się tych 3 akordów. (Dla ułatwienia i lepszego zrozumienia, będę posługiwał się zapisem krzyżykowym, -wyjątek B- bo np. dźwięk heses, – to zwykły dźwięk A – także tutaj trochę „chałtury” dla zrozumienia i ułatwienia wprowadzę), czyli klawisze:

c-dis-fis-a

d-f-gis-h

cis-e-g-b

Gdy napotkasz w zapisie nutowym C lub Dis lub Fis lub A – zmniejszone lub zerowe – zagraj ten pierwszy akord i będzie dobrze pasował.
Gdy napotkasz w zapisie nutowym D lub F lub Gis lub H – zmniejszone lub zerowe – zagraj ten drugi akord i będzie dobrze pasował.
Gdy napotkasz w zapisie nutowym Cis lub E lub G lub B – zmniejszone lub zerowe – zagraj ten trzeci akord i będzie dobrze pasował.

Zapraszam do filmu, na którym również różne kompilacje zagrania na guzikach basowych:


Daj znać w komentarzu, czy masz i czy czasami używasz akordów zmniejszonych w akordeonie.

EDIT: Cieszę się niezmiernie, że są osoby, które to w ogóle czytają, ale jeszcze bardziej się cieszę, że ktoś korzysta w praktyce z moich wskazówek. Taką osobą jest Pan Piotr, który podesłał mi swoje nagranie Marsza Weselnego, którego wzbogacił akordami zmniejszonymi, pod wpływem powyższego artykułu 👏 dla Pana Piotra

Cieszę się, że pomogłem chociaż jednej osobie upiększyć akordami zmniejszonymi utwór.

A oto jego wykonanie:4 1 vote
Ocena artykułu
Powiadamiaj o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl komentarze
.
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry

Już Uciekasz do Diaska?

Ok, ok, ale zostaw chociaż swojego maila, żebym mógł Ci od czasu do czasu, podesłać jakąś ciekawą wiadomość o akordeonach. 

Trzymaj się :) 

 
 
.