Akordy Zmniejszone? Po co są? Jak je rozgryźć

Antidotum Na Akordy Zmniejszone. Na Klawiszach, Na Akordeonie

Akord zmniejszony to nic innego jak akord zbudowany na dwóch tercjach małych. Czyli akord składający się z 3 dźwięków. 

Pokażę Ci dzisiaj, jak za pomocą tylko 3 akordów 4 dźwiękowych, „załatwisz” wszystkie akordy zmniejszone, jakie napotykasz w zapisach nutowych.

W dalelszej części, artykułu rozwinięcie tematu, oraz trzy filmy. Jeden jak zwykle przy tablicy z teorią,  drugi już na żywych organach 😉 (czyli klawiszach), oraz 3, jak praktycznie wykorzystuje się akordey zmniejszone na akordeonie. Zapraszam do lektury:

[FMP]

W praktyce wygląda to tak:

a na akordeonie wygląda tak:

Akordy zmniejszone, nie utulą Cię do snu. Jednak są niezbędne do wyrażania emocji kompozytora/twórcy utworu, jego pomysłu.
Bardziej wprowadzają wzrost napięcia utworu, niepokój, być może nawet grozę. Są oczywiście inne akordy które potrafią rozładować to napięcie, utulić do snu itp.

Zapisy Nutowe Akordów Zmniejszonych.

Na przykładzie dźwięku D w literaturze muzycznej można spotkać,  Dzm lub najpowszechniej postać czterodźwiękową, znaną jako D0. 


Djest najczęściej spotykanym, międzynarodowym zapisem akordu zmniejszonego. Akord zmiejszony, jak wspomniałem na samej górze – to dwie tercje małe (czyli 3 dźwięki), to akord 4 dźwiękowy z dodaną kolejną tercją małą to właśnie Dbez zbędnych dodatkowych zapisów. Wszyscy powinni wiedzieć, że to 4 dźwięki. Często można usłyszeć, że jest to akord zerowy.

Do wykucia na blachę 😉

A jakie jest Twoje doświadczenie z akordami zmniejszonymi, tudzież zerowymi? Jakie gitarzyści mają zdanie na ich temat? Używasz ich często?
Podziel się swoją opinią pod artykułem.

Pozdrawiam

Jacko Muzykant

[/FMP]

 

Powiadamiaj o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Wyświetl komentarze

[…] już o akordach zmniejszonych artykuły i nagrałem już kilka filmów o nich. Dzisiaj także, na przykładzie kolędy […]

[…] Rząd 6 – basy akordowe zmniejszone – ten rząd występuje przeważnie w akordeonach 48, 72, 96, 120-basowych, czyli klasyczna 60-kta, i 80-tka nie ma tego rzędu. Szczerze mówiąc, nie jest on aż tak niezbędny do muzykowania w domu. Napisałem o akordach zmniejszonych dość obszerny artykuł poparty filmami wideo, dostępny na stronie https://akademiamuzykanta.pl/akordy-zmniejszone/ […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top
Scroll to Top