Czy Młode Pokolenie, Interesuje Muzyka Ludowa?

17 listopada 2021 roku, miałem zaszczyt wysłuchać i oceniać jako juror, wykonania młodego pokolenia osób, które wzięły udział w Konkursie Piosenki Ludowej, który zorganizował Zespół Placówek Kultury ze Żmigrodu, wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Integracji Społecznej im. Świętej Jadwigi Śląskiej.

Jak przebiegał Konkurs, można przeczytać na stronie ZPK Żmigród, a więcej zdjęć można zobaczyć na stronie ZPK Żmigród na Facebooku.

https://www.facebook.com/zpk.zmigrod/posts/2022612954565293

Wręczanie dyplomów i nagród – zdj. ZPK Żmigród

Jako, że pochodzę z miasta w którym od 40 lat istnieje mocny Zespół Ludowy „Dyszel”, a osoba która od początku go prowadzi, Pan Bogdan Michał Syk, była moim nauczycielem muzyki od 1993 roku, (i jest do dziś dnia) nieobce mi są utwory Muzyki Ludowej, na której się po prostu uczyłem.

Czy zainteresowanie Muzyką Ludową wśród osób młodych jest duże?

Bardzo mnie cieszy taka inicjatywa organizatorów, żeby „pobudzić zamiłowanie” do Piosenki Ludowej, bo zainteresowanie młodych osób było dość średnie. Z całego powiatu trzebnickiego, na scenie stawiło się tylko18 wykonawców klas 0-8. Także jeżeli to czytasz, to z dużym prawdopodobieństwem masz akordeon w domu. A Akordeon prawie wszystkim kojarzy się z biesiadowaniem, a biesiaduje się przede wszystkim piosenki ludowe.

Jak można zwiększyć zainteresowanie?

Na pewno też, gdzieś w Twojej rodzinie są młode osoby, którym być może grasz na akordeonie. Może to syn, albo córka, może Twoje rodzeństwo ma małe pociechy? A może wnuk, lub wnuczka? I teraz zaczyna się tutaj Twoje zadanie czytelniku. Możesz wpłynąć na rozpowszechnianie piosenki ludowej, zachęcając młode pokolenie, które wokół Ciebie biega zapatrzone w komórkę. Zorientuj się, jaka piosenka biesiadna podoba się takiej młodej osobie, i postaraj się zachęcić, do śpiewania, tańczenia, a także grania utworów ludowych.

Zdjęcie grupowe uczestników i organizatorów – zdj. ZPK Żmigród

Coraz więcej na szczęście widzę na grupach na facebooku, jak tata wraz z dziećmi grają na kilku akordeonach naraz – przekazują wiedzę, umiejętności i pasję do tego pięknego instrumentu, jakim jest niewątpliwie akordeon.

Oczywiście, trzeba działać z umiarem, żeby nie przesadzić, bo można takim sposobem zniechęcić do gry na akordeonie. Pamiętaj, że jak akordeon nie będzie spełniał tych dwóch istotnych warunków, dziecko bardzo szybko rzuci akordeon w kąt.


Gdzie można uczyć się utworów biesiadnych na akordeon?

Można się uczyć z nut, można uczyć się od Nauczycieli gry na akordeonie. Można też uczyć się z filmów na You Tube. Ale też można skorzystać z Platformy VOD AM, na której jest m.in Szkoła Biesiady na Akordeon, gdzie uczy się już sporo osób. Jeżeli nie wiesz jaki akordeon kupić do biesiadowania, to zapoznaj się z artykułem: „Jaki Akordeon Kupić Do Biesiadowania?”

Podsumowanie

Podsumowując: jak nie Ty to kto? Mało jest dzieci, które same zainteresują się Piosenką Ludową. W radiu, ani w telewizji (chyba nie, bo telewizoru, już nie mam w domu od kilku lat 🙂 ) nie puszczają. Pokaż im ludowe klimaty – zagraj, zatańcz, zaśpiewaj i może w ten właśnie sposób, podtrzymamy tradycję „ludowizny” .

Powiadamiaj o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Wyświetl komentarze
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top
Scroll to Top