Jak Grać Na Basach Akordeonu? – Akordy Krzyżowe Na Basach

Oficjalnie, nie ma czegoś takiego jak akordy krzyżowe na basach akordeonu – to jest potoczna nazwa. Prawdopodobnie powstała wskutek, używania basów pojedynczych, (czyli rzędu pomocniczych i podstawowych basów) z innych rzędów, niż akurat grany akord. Na przykład napotkany na swojej drodze akord G/D, będzie wymagał zagrania w podstawie basu dźwięku D (czyli kwinty od G), ale resztę akordu G-dur. Inaczej mówiąc, są to akordy z wymuszonym pochodem basu, a jeszcze inaczej – akordy złożone.

Akordy D7/Fis, A7/Cis, dm/F, H/Fis, dm6/H spędzają sen z powiek wielu osobom. Na pierwszy rzut oka skomplikowane, po zrozumieniu schematu ich powstawania i sposobie zagrania – to bardzo łatwe i mega fajnie brzmiące akordy.

Jak Najczęściej Powstają Akordy Krzyżowe na Basach Akordeonu?

Najczęstszy schemat powstawania akordu krzyżowego na akordeonie, czyli z wymuszonym pochodem basu, wygląda następująco:

Weźmy akord C-dur – składa się z dźwięków C, E i G

 • C – pryma akordu
 • E – tercja (wielka) akordu
 • G – kwinta akordu
 • C/E – Akord C-dur z tercja w basie
 • C/G – Akord C-dur w kwintą w basie

Dwa Sposoby Zapisu Akordów Krzyżowych

Możesz spotkać na swoje drodze, dwa sposoby zapisów nutowych, akordów krzyżowych

 1. nad pięciolinią z kluczem wiolinowym, będą właśnie takie akordy jak F/A, E/Gis itd.
 2. na pięciolinii z kluczem basowym, dokładnie będzie w nutach, który dźwięk zagrać jako podstawę i jaką resztę akordu zagrać

Po Co Są Akordy Krzyżowe Na Basach Akordeonu?

Akordy krzyżowe na basach akordeonu urozmaicają brzmienie, budują napięcie tworzą obrazy w umysłach odbiorców. Podnoszą prestiż utworu, jak i samego grającego. Osobiście uwielbiam takie akordy. Często występują w muzyce poważnej, muzyce organowej, kościelnej oraz ambitniejszej rozrywkowej. Spotyka się czasem nawet w utworach disco polo w akordach dominantowych tonacji utworu. Np., jeżeli utwór jest w tonacji a-moll, to dominantą tonacji jest E-dur, więc czasem można spotkać E7/Gis

A są po to, ponieważ albo kompozytor chciał aby tak, a nie inaczej brzmiał jego utwór, albo aranżer zrobił remix i chce żeby inaczej zabrzmiał niż oryginał.

Inny Sposób Wyjaśnienia Akordów Krzyżowych Na Basach Akordeonu.

Niektórym osobom z zespołu, szczególnie basiście można powiedzieć tak, żeby zrozumiał : (na przykładzie A/Cis – czyli Cis jest tercją w basie akordu A-dur)

 • zagraj mi A-dur z tercją w basie
 • zagraj mi A-dur z Cis w basie
 • zagraj mi A-dur w pierwszym przewrocie w basie
 • zagraj mi Cis jak ja będę grał A

Musisz znaleźć wspólny język z osobą z którą będziesz grać w zespole. Szkoły szkołami, a życie życiem. Nie zawsze usiądziesz do wspólnego grania z Muzykiem, nie zawsze usiądziesz do wspólnego grania z Muzykantem.

Dla osób, którzy poważnie myślą o nauce gry na akordeonie.

Kiedy masz ochotę na więcej informacji o basach i wiele innych kursów na akordeon i opracowań utworów na akordeon w formie nagranych filmów – dołącz do Abonentów Akademii Muzykanta.

Abonenci uczą się grać na akordeonie bez wychodzenia z domu, o takiej porze dnia i nocy, o jakiej im pasuje, z mikropłatnością miesięczną, która jest jak za pół jednej lekcji stacjonarnej z nauczycielem. Czyli, jeżeli za jedną lekcję w tygodniu płacisz średnio 100 zł, to na Platformie VOD AM, jest obecnie za pół tej ceny i to za cały miesiąc, a nie za 1 lekcję!

Czyli 2 lekcje w tygodniu stacjonarne to 2x100zł razy 4 tygodnie w miesiącu, daje 800 zł za miesiąc. Na Platformie VOD AM z kursami na akordeon, masz za ok 50zł/msc i uczysz się nawet 24/h na dobę – tylko pamiętaj, nie przesadź, ważny jest też sen 😉

PS. Oczywiście cena abonamentu będzie wzrastać, ale nie dla osób, które aktywują w obecnej cenie. Nawet jak abonament wzrośnie, będziesz mieć zawsze tą samą cenę z dnia aktywacji, przy utrzymaniu ciągłości płatności.

5 1 vote
Ocena artykułu
Powiadamiaj o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl komentarze
.
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry

Już Uciekasz do Diaska?

Ok, ok, ale zostaw chociaż swojego maila, żebym mógł Ci od czasu do czasu, podesłać jakąś ciekawą wiadomość o akordeonach. 

Trzymaj się :) 

 
 
.