Jak Grać Na Basach Akordeonu? – Akordy Krzyżowe Na Basach

Oficjalnie, nie ma czegoś takiego jak akordy krzyżowe na basach akordeonu – to jest potoczna nazwa. Prawdopodobnie powstała wskutek, używania basów pojedynczych, (czyli rzędu pomocniczych i podstawowych basów) z innych rzędów, niż akurat grany akord. Na przykład napotkany na swojej drodze akord G/D, będzie wymagał zagrania w podstawie basu dźwięku D (czyli kwinty od G), ale resztę akordu G-dur. Inaczej mówiąc, są to akordy z wymuszonym pochodem basu, a jeszcze inaczej – akordy złożone.

Akordy D7/Fis, A7/Cis, dm/F, H/Fis, dm6/H spędzają sen z powiek wielu osobom. Na pierwszy rzut oka skomplikowane, po zrozumieniu schematu ich powstawania i sposobie zagrania – to bardzo łatwe i mega fajnie brzmiące akordy.

Jak Najczęściej Powstają Akordy Krzyżowe na Basach Akordeonu?

Najczęstszy schemat powstawania akordu krzyżowego na akordeonie, czyli z wymuszonym pochodem basu, wygląda następująco:

Weźmy akord C-dur – składa się z dźwięków C, E i G

 • C – pryma akordu
 • E – tercja (wielka) akordu
 • G – kwinta akordu
 • C/E – Akord C-dur z tercja w basie
 • C/G – Akord C-dur w kwintą w basie

Dwa Sposoby Zapisu Akordów Krzyżowych

Możesz spotkać na swoje drodze, dwa sposoby zapisów nutowych, akordów krzyżowych

 1. nad pięciolinią z kluczem wiolinowym, będą właśnie takie akordy jak F/A, E/Gis itd.
 2. na pięciolinii z kluczem basowym, dokładnie będzie w nutach, który dźwięk zagrać jako podstawę i jaką resztę akordu zagrać

Po Co Są Akordy Krzyżowe Na Basach Akordeonu?

Akordy krzyżowe na basach akordeonu urozmaicają brzmienie, budują napięcie tworzą obrazy w umysłach odbiorców. Podnoszą prestiż utworu, jak i samego grającego. Osobiście uwielbiam takie akordy. Często występują w muzyce poważnej, muzyce organowej, kościelnej oraz ambitniejszej rozrywkowej. Spotyka się czasem nawet w utworach disco polo w akordach dominantowych tonacji utworu. Np., jeżeli utwór jest w tonacji a-moll, to dominantą tonacji jest E-dur, więc czasem można spotkać E7/Gis

A są po to, ponieważ albo kompozytor chciał aby tak, a nie inaczej brzmiał jego utwór, albo aranżer zrobił remix i chce żeby inaczej zabrzmiał niż oryginał.

Inny Sposób Wyjaśnienia Akordów Krzyżowych Na Basach Akordeonu.

Niektórym osobom z zespołu, szczególnie basiście można powiedzieć tak, żeby zrozumiał : (na przykładzie A/Cis – czyli Cis jest tercją w basie akordu A-dur)

 • zagraj mi A-dur z tercją w basie
 • zagraj mi A-dur z Cis w basie
 • zagraj mi A-dur w pierwszym przewrocie w basie
 • zagraj mi Cis jak ja będę grał A

Musisz znaleźć wspólny język z osobą z którą będziesz grać w zespole. Szkoły szkołami, a życie życiem. Nie zawsze usiądziesz do wspólnego grania z Muzykiem, nie zawsze usiądziesz do wspólnego grania z Muzykantem.

Dla osób, którzy poważnie myślą o nauce gry na akordeonie.

Kiedy masz ochotę na więcej informacji o basach i wiele innych kursów na akordeon i opracowań utworów na akordeon w formie nagranych filmów – to Akademia Muzykanta ma swoją Platformę szkoleniową na akordeon, na której uczą się kursanci online.

Więcej szczegółów>>>

Ale jeżeli się jeszcze nie znamy, nie dołączaj od razu do Abonentów. Najpierw sprawdź na darmowych lekcjach, czy Ci lekcje Ci się podobają.

Powiadamiaj o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl komentarze
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top
Scroll to Top