Jak Oduczyć Się Grania Basów Podstawowych 3 Palcem?

Jak Oduczyć Się Grania Basów Podstawowych 3 Palcem?

Problem jak oduczyć się grania basów podstawowych 3 palcem niepokoi wiele osób, którzy sami próbują grać na akordeonie. Za chwilę się dowiesz, czy potrzebnie. Sam jestem przykładem oduczania się grania z 3 palca na 4 w basach podstawowych. Gdy gdzieś w 1988 roku zaczynałem grać na akordeonie, nie było YouTube, ani dostępu do internetu, żeby się dowiedzieć jak grać na akordeonie. Dziadek miał akordeon, więc go brałem i sam coś tam na nim grałem. Ów Akordeon mam do dziś. To 32 basowy Royal Standard z przed 1950 roku, bez basów tercjowych

Ciężko było się odzwyczaić, ale się udało. Za chwilę się dowiesz, czy trzeba się oduczać i jak już, to jak tego dokonać. Temat podobny do problemu połączenia i rozłączenia rąk na akordeonie, o którym pisałem wcześniej.))N

Sposoby Basowania Na Akordeonie.

Możemy wyróżnić dwa sposoby basowania na akordeonie – (system basowy Stradella – czyli najbardziej popularny system basów)

  • palce 3-2-2
  • palce 4-3-2

Sposób basowania 3-3-2 palec, był uczony w latach 50-60 XX wieku, z którego później zastąpiono bardziej wszechstronnym 4-3-2 palec.

Który sposób basowania jest prawidłowy?

Oczywiście prawidłowym sposobem basowania jest 4-3-2 palec, ponieważ jest wygodniejszy i bardziej wszechstronny.
Basowanie 3-2-2 – przeszkadza w3 sytuacjach:

  1. grając pryma-kwinta
  2. basując akordy septymowe i zmniejszone
  3. grając bardzo rzadką kompilacje guzików basowych, jednocześnie naciskając prymę, kwintę i resztę akordu jednocześnie, wydobywa się wtedy fajny dźwięk, posłuchaj na poniższym filmie – jest on mega rzadko używany

Kiedy Warto Oduczyć Się Basowania 3 Palcem?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z akordeonem i sam zacząłeś grać 3-2-2, (bez znaczenia ile masz lat), to warto przestawić się na 4-3-2 – będzie Ci w miarę łatwo.
Jeśli grasz już kupę lat 3-2-2 placem i nie potykasz się przy tym, nie dzieje Ci się ani Twoim słuchaczom krzywda – to ja zalecam zostawić ten sposób basowania. Pociąg się nie wykolei 😉

Jeśli czytałeś książkę Charlesa Duhigga „Siła nawyku”, to wiesz, że nawyku w ogóle nie można się pozbyć, można go zastąpić innym, także ten 3 i 2 palec będzie Ci „sam wskakiwał” co jakiś czas na podstawę basu, będziesz się potykał i będziesz musiał uważać, żeby sobie nie połamać palców – taki żarcik 🙂

Jak Oduczyć Się Grania Basów Podstawowych 3 Palcem?

Recepta jest prosta, choć czeka Cię wiele pracy. Musisz przejść przez 3 etapy kompetencji świadomości. Obecnie jesteś na pierwszym:

  1. Grasz 3 palcem, ale wiesz, że powinieneś grać 4
  2. Grasz już 4, ale musisz cały czas myśleć, żeby nie wskoczył Ci 3 palec
  3. Grasz już 4 i nie musisz o tym myśleć

Przypomnij sobie, jak uczyłeś się jeździć samochodem. Czy wsiadłeś do auta, włączyłeś jedynkę i pojechałeś?
Musiałeś myśleć o tym, żeby ustawić fotel, lusterka, zapiąć pas, wcisnąć sprzęgło i włączyć bieg – do siebie i do przodu.

A czy teraz zastanawiasz się, jaki i kiedy włączyć bieg?
Oczywiście być może ten przykład nie trafia do Ciebie, bo nie masz prawa jazdy. Na pewno przemówi do Ciebie przykład języka jaki używasz. W naszym przypadku jest to język polski. Jest on u Ciebie właśnie na 3 poziomie, robisz to – w tym przypadku mówisz, pomijając świadomy umysł. Nie musisz myśleć o tym co znaczą słowa, które teraz czytasz – to robi już nieświadomy umysł.

I tak samo z oduczeniem się basowania 3 palcem. Musisz ćwiczyć i grać. Grać, grać i jeszcze raz ćwiczyć. Po jakimś czasie zwracania uwagi na lewą rękę, żeby zaczynać 4 palcem, przejdzie Ci to w „automat”, czyli na 3 poziom świadomości.

Czy Warto Się Oduczać Grania na Basach Podstawowych 3 Palcem?

Jeżeli Ci to przeszkadza, odczuwasz jakiś dyskomfort, ogranicza Cię to w jakiś sposób i się potykasz w graniu, to TAK.

Jeżeli Ci to nie przeszkadza, długo już grasz i grasz płynnie, to NIE.

Mam nadzieję, że Cię uspokoiłem.

Co dalej z basami akordeonu?

Na Platformie szkoleniowej VOD Akademii Muzykanta z kursami i opracowaniami na akordeon, jest dostępny cały kurs, jak grać na basach akordeonu, o nazwie: „Jak zostać basistą akordeonowym?” składającym się z ponad 77 lekcji, nagranych w formie wideo.

Większość osób zaczyna od tego kursu, nawet nie potrafiąc grać jeszcze dobrze prawą ręką. Nauczysz się tam grać od podstaw do poziomu średnio zaawansowanego. Poniżej szczegóły:

Powiadamiaj o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Wyświetl komentarze

[…] masz ochotę na więcej informacji o basach na akordeonie i wiele innych bezpłatnych materiałów, zapraszam Cię do zamkniętej grupy Akademii Muzykanta. […]

[…] Co Ćwiczyć Jeżeli Już Mam Czas Na Ćwiczenia? […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top
Scroll to Top