Czy Poczucia Rytmu, Można Się Nauczyć?

Czy poczucia rytmu, można się nauczyć, czy jest to może właśnie talent muzyczny? Czy osoby niemające poczucia rytmu, ale ogrom chęci będą grać w przyszłości?

Wiele osób, mówi, że nie ma czegoś takiego jak talent. Trzeba na wszystko zapracować, regularnie, wytrwale ćwiczyć. Szlifować, popełniać mnóstwo błędów – i zgodzę się z tym w 100%.
Sprawdziłem, co mówi definicja słowa talent.

Talent – to inaczej uzdolnienie, wrodzone lub nabyte predyspozycje (np. artystyczne), przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego uczenia się jej – tak mówi google.
Czyli, albo ktoś ma ponadprzeciętne umiejętności wrodzone, albo nabyte.

Z problemem poczucia rytmu, spotkałem się pierwszy raz, jak wieku szkoły średniej, chodziłem na dyskoteki. Wiadomo, dyskoteka w latach 1999 – 2003 to dobre ATB, techno, trance. Rytm prosty, po prostu – jak bicie cepa.

Wiadomo po co się przychodziło na dyskoteki, każdy każdego obcinał, podglądał. Tak i było w moim przypadku. Obcinałem panny dookoła i uwagę moją przykuła szczególnie jedna dziewczyna. Dziewczyna do głośnej, równej rąbanki techno, tańczyła jakby pod prąd, później a prądem i znów pod prąd. Pomyślałem sobie – kurcze, ja bym tak nie umiał.
Później dziwiły mnie osoby, które widziałem jak tańczą Poloneza na studniówce i nie czują tego walca, tego na raz, żeby przykucnąć…

Raz na jakiejś chałturze, jak graliśmy z moim zespołem „Jedzie Pociąg Z Daleka”, jeden z gości, wybiegł z kuchni z dwoma wielkimi pokrywkami do garnków i zacząć w nie rytmie, pod prąd nimi grać/uderzać. Tak mnie wybił z rytmu, że przez chwilę przestałem grać na klawiszach. Później pytałem, się perkusisty, jak dał radę zagrać przez tą chwilę. Odparł mi:

– zamknąłem na chwilę oczy 😀

Później , 15 lat później po dyskotekach z problem poczucia rytmu, spotkałem się u kilku moich uczniów. Myślałem błędnie, że każdy się rodzi z poczuciem rytmu i go po prostu czuje. Prawie wszystkie próby, grania z rytmem kończyły się fiaskiem.

Zastanawiam się dzisiaj, czy takie osoby mogą się w jakiś sposób nauczyć rytmu? Czy jest to właśnie ta odrobina talentu?
Jak ktoś mnie na szybko pyta, czy się nadaje do grania, daję mu tamburyno, włączam piosenkę i mówię, żeby dograł do piosenki 🙂

Czy Można Się Nauczyć Poczucia Rytmu, A Może To Słuch Muzyczny?

Jakie jest Twoje zdanie, miałeś lub miałaś styczności z brakiem poczucia rytmu u kogoś? Może sama, lub sam się borykasz z takim problemem. Może udało Ci się go rozwiązać? Daj koniecznie znać pod artykułem w komentarzu.

Poniżej, jeżeli masz ochotę i należysz do poniższych grup akordeonowych, możesz przeczytać, jak potoczyła sie dyskusja:

https://www.facebook.com/groups/swiat.akordeonu/permalink/3824609460884767/

https://www.facebook.com/groups/522163621185638/permalink/3464362886965682/

https://www.facebook.com/groups/muzykanci.chalturnicy/permalink/2406248876166393/

https://www.facebook.com/groups/566757786861632/permalink/1587147888155945/

https://www.facebook.com/groups/1640813666150082/permalink/2842219936009443/

Czy Poczucia Rytmu Można Się Nauczyć – Wniosek

Po przedyskutowaniu i przeczytaniu prawie 100 odpowiedzi na to zagadnienie na facebooku, wniosek jest taki:

„Same ćwiczenia, chęci, sumienność, zdeterminowanie, nie wystarczą, jeśli nie masz talentu w postaci „poczucia rytmu” , którego jednak nie można się nauczyć. Bo sam zagrasz utwór, ale bez metronomu, bez rytmu, bez osób dogrywających”

Powiadamiaj o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Wyświetl komentarze

[…] systematyczną, ciężką pracę nauczyć się wszystkiego? O tym rozmawialiśmy w artykule: „Czy Poczucia Rytmu, Można Się Nauczyć”?>>>Otóż, w przypadku muzyki i rytmu, okazuje się, że niektórzy czują bit, a inni nie. Ci co nie […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top
Scroll to Top